Rodzinny Piknik Zdrowia

Rodzinny Piknik Zdrowia

Nieodpłatne badania w zakresie profilaktyki dla kobiet i mężczyzn, badania poziomu witaminy D3 u dzieci, czy badania cytologiczne, badania densytometryczne – to tylko niektóre atrakcje Rodzinnego Pikniku Zdrowia, który odbył sie 6 października 2018 roku w Przychodni Nowiny.

W trakcie pikniku zdrowia mieszkańcy gminy, będący jednocześnie pacjentami przychodni mogli skorzystać z dedykowanych im badan i konsultacji specjalistycznych. Panie i Panowie mogli wykonać badania z zakresu morfologii i OB oraz skorzystać z bezpłatnego pakietu onkologicznego. Dla dzieci pomiędzy 3 a 18 rokiem życia proponowano badanie poziomu witaminy D3.

Rodzinny Piknik Zdrowia został sfinansowany ze środków Gminy Sitkówka-Nowiny dzięki zaangażowaniu Wójta Sebastiana Nowaczkiewicza.

Przez cały dzień można było uczestniczyć w warsztatach dla kobiet w zakresie samobadania w profilaktyce nowotworowej, konsultacji w zakresie profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Położne z Przychodni Nowiny udzielały także konsultacji dla kobiet w okresie ciąży oraz poporodowym. Prowadzono także konsultacje laktacyjne oraz porady z zakresu rehabilitacji ruchowej.

Rodzinny Piknik Zdrowia prowadzony był w budynku przychodni oraz na terenie zewnętrznym, gdzie usytuowano dwa pojazdy do wykonywania badań. Dzięki zaangażowaniu naszego patrona honorowego dr n. med. Grzegorza Gałuszki możliwe było wykonywanie badań cytologicznych przy pomocy jedynego w Polsce cytobusu należącego do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dr n. med. Leszkiem Smorągiem lekarzem specjalistą ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej oraz dr Grzegorzem Gałuszką badania wykonywane były bezpłatnie dla naszych pacjentek – podkreślał dyrektor Przychodni Nowiny Jacek Chudzicki. Również zawiązana współpraca z firmami zewnętrznymi i dr Grzegorzem Gałuszką z zaowocowała możliwością wykonania bezpłatnych badań densytometrycznych w mobilnym punkcie diagnostycznym – osteobusie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się badania laboratoryjne w zakresie oznaczenia markerów nowotworowych dla kobiet: raka jajnika, raka piersi dla kobiet, a dla mężczyzn raka prostaty. Obydwie grupy miały wykonane badania na oznaczenie markerów raka trzustki, dróg wątrobowo – żółciowych, jelita grubego i odbytnicy.

Personel przychodni oferował także badania EKG wraz z możliwością konsultacji kardiologicznych wraz z badaniem echokardiograficznym. Podczas pikniku dyżur pełniła lekarz kardiolog, internista Alicja Stępień-Wałek.

Była z nami także Pani Krystyna Czekajska – Bem lekarz specjalista reumatolog i internista, która na co dzień pracuje w Przychodni Nowiny SPZOZ.

Wykonywano także pomiar poziomu cukru i ciśnienia tętniczego.

Wśród naszych głównych sponsorów była Buskowianka Zdrój, gdzie Prezes Wojciech Legawiec przekazał na nasz piknik 720 butelek zdrowej świętokrzyskiej wody do picia. Przychodnia Nowiny współpracuje od 4 lat z firma Diagnostyka Sp.z o.o. To dzięki doskonałej koordynacji pracy i dużemu zaangażowaniu menagera Piotra Majkowskiego możliwe było wykonanie tak dużej liczby badań. W tym dni ciężka pracę w laboratorium wykonywały Panie pielęgniarki, które pobierały krew do badań. Pracowały 4 zespoły 2 osobowe w połączonych siłach Diagnostyki i Przychodni Nowiny. Wykonano prawie 270 pobrań u kobiet, 120 u mężczyzn i 80 u dzieci.

Podczas pikniku częstowaliśmy zdrowymi bułeczkami drożdżowymi, zamówionymi na ten cel w Piekarni
R. Dobrowolski, świeżymi jabłkami i śliwkami. Było mnóstwo balonów, kredek, kolorowanek dla dzieci, smyczy, opasek, długopisów i przeróżnych różności.

Ogromne podziękowania należą się personelowi Przychodni Nowiny. Bez Was nie było by tego święta

W tym dniu odwiedziło nas ponad 500 osób. Z ogromnym szacunkiem podchodzimy do każdego Pacjenta i dziękujemy, że jesteście z nami. To dla Was i dla Waszego zdrowia organizujemy takie kampanie zdrowotne.

 

Autor: Jacek Chudzicki